|

تحلیل لاست – Lost – سریال گمشدگان از نگاه لاویچ.کام

نقد تحلیل بررسی سریال گمشده لاست گمشدگان LOST

LOST

با یک پلک زدن شروع شد و در یک چشم به هم زدن به خاطره ها پیوست.این سریال را از زوایای متعددی می توان بررسی کرد اما آنچه در این مطلب سعی میشه به آن اشاره بشه بیشتر جنبه های انسانی داستان است و در این تحلیل به نگاه سیاسی ، دینی فیلم کاری نداشته و آن را به متخصصین این امور واگذار می کنیم.جنبه های انسانی را بررسی می کنیم تا برای هر خواننده ای در هر شرایطی و با هر ویژگی سازگار باشد.

داستان با سقوط هواپیمای اوشینگ ۸۱۵ به مقصد لس آنجلس در جزیره ای پر رمز وراز آغاز شد.باز ماندگان در مکانی که با بقیه جاها فرق داره مجبورند با حوادثی در طی داستان رو به رو شوند که برای هر بیننده ای تعجب آور خواهد بود.داستانی که حتی بازیگرانش را تحت تاثیر خود قرار داده بود.و بسیاری معتقدند که در تاریخ تلویزیون بی نظیر بوده است. همین که سریال در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۴ به روی آنتن رفت و وقایع داستان شروع به فاش شدن شد سریال گمشدگان تبدیل به یک اتفاق بزرگ شدو ذهن تمام بینندگان را در سراسر دنیا تسخیر کرد.همه به دنبال این بودند که باز ماندگان کجا هستند؟چه پاسخی برای وقایع اسرار آمیز و سوالاتی که در هر قسمت مطرح می شود وجود دارد؟پاسخ هایی که خیلی ها رو غافل گیر کرد! مسافرانی در فرودگاه سیدنی سوار هواپیما شدند تا به لس آنجلی بروند.با هم غریبه بودند ولی همگی یک ویژگی مشترک داشتند و اون این بود که همگی یک ایراد هایی داشتند و با خودشان سر اینکه تنها بودند کلنجار می رفتند.و حالا باید یک چیز مشترک را تجربه می کردند که زندگی شان را برای همیشه عوض می کرد.

John Lockeلاست داستان شخصیت هاست.داستان افرادی است که اگر نتوانند با هم زندگی کنند به ناچار تنها می میرند!شخصیت هایی که برخی با وقایع به راحتی کنار می آمدند و برخی به سختی .افرادی با ویژگی های خاص و خوب و بد و با فرهنگ های مختلف کنار هم جمع شده بودند و اینجاست که تقابل رسوم وعقاید را به نمایش می گذارد ! نمایشی که خیلی از سیاسیون و منتقدین رو به واکنش واداشت و در واقع این انتقادات هم به حق بوده و جای تامل دارد.
همانند این نظر که برخی عقیده دارند این سریال قصد تحقیر رسوم و عقاید شرقی را دارد و در مقابل قصد آرمانی جلوه دادن فرهنگ غرب و در راس آن آمریکا را در قالب شخصیت بی نظیر جک شپرد دارد.ولی این نقد بیشتر نقد سیاسی است و از حیطه ی لاویچ .کام بیرون است.هرچند که برخی از انتقادات سیاسی در فصل ۶ با شکست مواجه شد !مانند فداکار نشان دادن شخصیت سعید در فصل آخر در حالی که گفته شده بود سریال قصد وحشی جلوه دادن شخصیت مسلمان سعید را دارد!
تنوع ،رمز وراز ،سوالات بزرگ ،صحنه های اکشن ،زندگی اجتماعی ،اتفاقات عجیب ،حوادث ناگوار همگی در کنار هم آمده بودند تا داستانی مهیج را بیافرینند.
داستان دو جنبه اساسی داشت یکی شخصیته های داستان و دیگری جزیره اسرار آمیز!شروع معماها از زمانی بود که بازماندگان متوجه شدند که یک پیام درخواست کمک به زبان فرانسوی ۱۶ سال است که بار های بار تکرار می شود!و اونجا بود که دیالوگ ترس بر انگیز چارلی که بچه ها ما کجا هستیم به بیننده فهماند که مثل اینکه داستان پیچیده تر از یک سقوط هواپیما است!؟
اما این سوال چارلی سوال همیشگی داستان نبود و کم کم بیننده خواست تا با شخصیت ها بیشتر آشنا شود !گویا زندگی شخصیت های داستان هم دست کمی از این جزیره از لحاظ رمز آلودگی نداشت!اشخاصی همچون :
دکتر جک شپرد که آدم ساکتیه و لازم نمیبینه زیاد حرف بزنه و تمام مسایل زندگیش به پدرش کریستین ختم میشه!دوست داره هر کاری از دستش بر میاد برای دوستاش انجام بده و فرصتی پیدا میکنه که انعطاف پذیر تر با وقایع رو به رو بشه.فردی که به قول میستر لاک هیچ چیز رو به راحتی باور نمیکنه؟و محاسبات زندگیش همگی دو دو تا چهار تا است و علم گرای مطلق بوده و به معجزه اعتقادی ندارد.
کیت آوستین که به نظر میاد دختریه که همگی اون رو میشناسیم و بیننده خیلی زودتر از بقیه شخصیت ها با این فرد ارتباط بر قرار می کنه.فردی که از یک گذشته آشفته فرار می کردو بعد از کشتن ناپدریش که آدم درستی نبود تبدیل به یک فراری شده بودو این نتیجه عادت بد اون بود که که قبل از عمل به هر کاری فکر نمی کرد!و این می تواند درس بزرگی برای ما باشد.در واقع کیت یک قاتل نبود بلکه به مردم زیاد اهمیت می دادوخود را در برابر دیگران مسول می دید.اما مسول دانستن خود در برابر دیگران گاهی که نه، حتما به مشکلات خواهد افزود و نیازمند با تدبیر اندیشیدن است.
شخصیت بعدی ساویر بود.شخصیتی جذاب ،خطرناک،با هوش، مغرور ،سر سخت در برابر دیگران و تیکه انداز که البته ویژگی های منفی شو باید از خودمون دور کنیم.در واقع جیمز فورد زمانی که بچه بوده شاهد قتل مادرش توسط پدرش و خودکشی پدرش بوده که همه ی این بلا ها توسط فردی به نام ساویر به سرش اومده.از اینجا انتقام هدف زندگیش شده و نام ونشان فردی رو بر می گزینه که به دنبالش بوده.به نظر من سخت ترین قسمت داستان برای جیمز لحظه ای بودکه اندکی چهره ی انسانی اش در برابر کیت با خواندن نامه ای که خودش نوشته بود فاش میشه چرا که اون اصرار داره خودشو آدم بدی به اطرافیان نشون بده !در حالیکه حقیقت چیز دیگری است.
سعید افسر مخابرات ارتش بوده و با گذشته ای سیاه می جنگد.انسانی که در عین شکنجه گری انسان رمانتیکی هم هست و جایی در درونش وجود دارد که خالص است و مایه ی فداکاری اش می شود.و اینجاست که نویسندگان فیلم با قرار دادن این ویژگی ها در یک فرد  ،  داستان و شخصیت ها را از کلیشه نجات می دهند.

تحلیل سریال لاست

در جزیره تنها یه چیز عجیب تر به نظر می رسید و اون هیولا بود و در این میان هم تنها یه نفر جزیره رو خجالت زده کرد و اون جان لاک بود.زیرا که بی پروا به ماجراجویی در آن طبیعت اسرار آمیز پرداخت.جان لاک با افتادن از یک ساختمان توسط پدرش فلج شده و تبدیل به آدمی شکسته شده که تنها در رویا زندگی می کنه اما در جزیره رویایش برای راه رفتن به حقیقتی تبدیل میشه که خیلی زود وقایع اسرار آمیز رو می پذیره و مرد ایمان و اعتقادو عمل می شه و از این لحاظ مقابل جک قرار می گیره.
چارلی و کلیر هم افرادی بودند که با در کنار دیگران بودن آرامش می گرفتند .چارلی انسانی مسولیت پذیر و دلسوز وفداکار و کلیر دختری با توانایی های درونی بالا.
سان انسانی سنتی و سر به زیر بود و زندگی در جزیره او را به همسرش جین نز دیک تر کرد و داستان رمانتیکی رو به وجود آورد و در ادامه جدا شدن این دو به مدت دو فصل نه در مکان بلکه در زمان جالب بود.هر چند پایان این دو من رو به یاد فیلم زیبای تایتانییک انداخت.
بنجامین لاینس انسانی غیر قاطع و سست عنصری که هر لحظه ممکن بود هر کاری رو انجام بده و شخصیت آسیب پذیری داشت که تحت تاثیر اطرافیان قرار می گرفت انسانی ظالم در عین حال هم خونسرد.جالبه بدونید که بیشترین کتک رو از شخصیت های داستان می خوره که نشون میده چقدر تماشاچی ازش نفرت داره .
هارلی رهبری لحظات خوش گذرونی رو به عهده داره و تنها زنده موندن در جزیره رو کافی نمی دونه و به تفریح اعتقاد زیادی داره و با برنده شدن بلیط بخت آزمایی با شماره های عجیب خودشو از افراد مرموز داستان معرفی می کنه.فردی که خودشو برای حوادث زندگیش سر زنش می کنه!
شخصیت های اصلی تر داستان رو بررسی کردیم از این ویژگی های اخلاقی و حوادث زندگی شون در س های زیادی میشه گرفت ازشما دوست عزیز می خوام تا بهشون فکر کنی!

منبع : سایت لاویچ.کام / تحلیل گران سایت LOVEECH.COM

بحث پیرامون سریال لاست در انجمن نقد و بررسی سریال

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *