|

اطلاعات تکمیلی پیرامون ترمیناتور ۴ (رستگاری)

اطلاعات تکمیلی پیرامون ترمیناتور 4 (رستگاری) نویسنده: حسن صباغی Terminator 4 Salvation
Terminator 4 Salvation

ژانر: اکشن
کارگردان: مک جی
نویسندگان:جان برانکاتو ، مایل فریس
بازیگران : کریستین بل(جان کانر)،سام ورتینگتن(مارکوس)،مون بلادگود(بلر ویلیامز)،هلنا بونهم کارتر(دکتر سرنا کوگن)،
تهیه کننده: جفری سیلور
کمپانی توزیع کننده: برادران وارنر
فروش فیلم در آمریکا: $۱۲۵,۳۲۲,۴۶۹
فروش فیلم در خارج از آمریکا: $۲۴۶,۰۳۰,۴۴۱
فروش کلی فیلم: $۳۷۱,۳۵۲,۹۱۰
تعداد سالنهای نمایش دهنده: ۳۶۰۲ سالن
زمان فیلم: یک ساعت و ۵۴ دقیقه
هزینه تولید: ۲۰۰ میلیون دلار
تاریخ اکران: May 21, 2009
تاریخ اتمام اکران: September 10, 2009
مدت اکران: ۱۱۳ روز

در مورد ترمیناتور و حرف هایی که برای گفتن دارد مطالب زیادی منتشر شده است که هر کدام از جنبه ای به این موضوع پرداختند. من در این تحلیل تصمیم گرفتم به جای ساخت یک سری سوالات جدید در ذهن علاقه مندان به ترمیناتور ،اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهم تا در کنار سایر تحلیل ها، مخاطبین این شاهکار سینمایی را به تفکر در مورد آنچه هدف نابودگر است، دعوت کنم.

اندکی توجه به اخباری که از سوی رسانه های مختلف منتشر می شود گویای این امر است که کامپیوترها نسبت به گذشته بسیار هوشمند تر شده اند اما سوال اینجاست که هوش مصنوعی این کامپیوترها چه میزان توانایی دارد و ما در تصمیم گیری های خود تا چه اندازه می توانیم به آن ها اطمینان کنیم؟ آیا می توان به هوش مصنوعی آن ها اطمینان کرد . شاید روزگاری فرا رسد که روبوکاپ ها(پلیس های آهنی) در برابر ترمیناتورها از بشریت دفاع کنند.منظورم این است که سیستم های هوشمند در کنار انسان یا در مقابل او یا… آیا در آینده نزدیک داستان های علمی (نمی گم تخیلی) به وافعیت تبدیل می شوند ؟ برای پاسخ به این سوال شما را به خواندن مطالب زیر دعوت می کنم.

 - تحلیل حسن صباغی Terminator 3

آن طور که به نظر می رسد، در برخی فیلم های تخیلی وجود این قبیل ماشین ها بسیار مفید است و برای مثال در فیلمی مثل City of Brotherly Love، تام کروز با استفاده از سیستمی مشابه سعی می کند همه کارهای خطیر و بزرگ خود را انجام دهد. این امکان برای بازیگران فیلم وجود دارد که به کمک کامپیوترهای هوشمند از اتفاقاتی که هنوز نیفتاده مطلع شوند و پیش از ارتکاب جرم، جلوی فرد خاطی را بگیرند. بر این اساس، ماموران پلیس افرادی را که قرار است در آینده تخلفی را انجام دهند دستگیر و آنها را مجازات می کنند.

دو دانشمند به نام ری کورزویل و دیوید گلرنتر ادعا می کنند که ماشینی را ساخته اند که می توان بخشی از کارهای روزانه انسان را به آن سپرد. اما هنوز هم این مدل نمی تواند بسیاری از توانایی های انسان را داشته باشد.

پروفسور کورزویل و گلرنتر از دانشگاه یل زمان زیادی را در این زمینه صرف کرده اند که با این وجود هنوز نتوانسته اند به یک سوال اساسی پاسخ دهند: «آیا ما در ساخت یک روبوت فوق هوشمند محدود هستیم، یا ساخت ماشین های هوشمند و خلاق برای ما امکان پذیر است؟» اگرچه بسیاری از محققان معتقدند که ساخت این ماشین غیرممکن است اما همه افراد مخالف و موافق با نظریه ساخت ماشین های هوشمند بر این باورند که این یک سوال فیلسوفانه است و سوال علمی محسوب نمی شود. چندی پیش مدیران دانشگاه MIT هفتادمین سالگرد عرضه نظریه آلن تورینگ را جشن گرفتند. تورینگ در این نظریه در مورد «اعداد محاسبه پذیر» صحبت کرده بود. این نظریه درسال ۱۹۳۶ در روزنامه های کثیرالانتشار به چاپ رسید و پس از آن دانشمندان زیادی تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند.
امروزه گفته می شود که این نظریه پایه و اساس تلاش های کنونی محققان برای ساخت نرم افزارهای هوشمند و ساخت ماشین های متفکر است.

تورینگ در مقاله دیگری که در سال ۱۹۵۰ منتشر کرده بود تست هایی را با نام Turing Test ارائه داد که به کمک آن می شد میزان هوشمندی در یک ماشین را سنجید.
از جمله تست های تورینگ آن بود که یک فرد و یک ماشین فعالیت مربوط به خود را در مورد یک عمل به خصوص انجام دهند، در مقابل کامپیوتر که نمی دانست کدام یک از این فعالیت ها توسط انسان انجام شده باید میزان هوشمندی به کار برده شده در این فعالیت را ارزیابی می کرد و از این طریق نشان می داد که ماشین مربوطه تا چه اندازه موفق بوده است.

Terminator 2

این تست ها که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند پایه و اساس اولیه هوش مصنوعی به حساب می آیند و باعث شدند تا امروزه دانشمندان به فکر ساخت ماشین های هوشمند بیفتند.
کورزویل در این باره می گوید: «ما به زودی موفق به ساخت ابزارهایی خواهیم شد که می توانند با مغز انسان برابری کنند و همانند انسان تصمیم بگیرند. باید اعتراف کرد که سیستم های کنونی نمی توانند همه این آرزوها را به خوبی برآورده کنند اما دانشمندان از هم اکنون به ۲۰ سال آینده می نگرند و معتقدند تا آن زمان شرایط لازم برای ساخت ماشین هایی با قابلیت های انسانی را فراهم خواهند کرد.»
کورزویل در ادامه صحبت های خود با خنده می گوید: «به زودی انسان ها اعتراف خواهند کرد که ماشین ها می توانند از آن ها پیشی بگیرند، زیرا ماشین ها به قدری خلاق می شوند که دیگر فرصت انجام هیچ کاری را به بشر نمی دهند. این مساله واضح است که شما با مغز خود فکر نمی کنید، بلکه بدن شما هم دراین زمینه همکاری می کند.»

گلرنتر هم تا حدودی با این صحبت ها موافق است اما می گوید ماشین ها هرچقدر هم که هوشمند شوند نمی توانند همانند انسان ها احساس و عاطفه داشته باشند و این مساله باعث خواهد شد تا بازهم انسان ها حرف آخر را بزنند.
توجه داشته باشید، باوجود اینکه ماشین های هوشمند هنوز به اندازه کافی رشد نکرده اند، در برخی موارد توانسته اند از انسان ها پیشی بگیرند. در یک خبر جدید آمده، ولادیمیر کرامنیک یکی از سرشناس ترین شطرنج بازان جهان در مقابل برنامه کامپیوتری Deep Fritz شکست خورده است. این نرم افزار قدرتمند در یک رقابت پنج ساعته با ۴۷ حرکت رقیب خود را شکست داد و توانست پس از شش بازی، با نتیجه چهار بر دو به عنوان پیروز این رقابت برگزیده شود.
کرامنیک روسی که هم اکنون ۳۱ سال دارد در سال ۲۰۰۲ توانسته بود این نرم افزار را شکست دهد اما Deep Fritz که هم اکنون به روز شده دیگر اجازه پیروزی را به کرامنیک نداد. این نرم افزار کامپیوتری هم اکنون می تواند چندین میلیون حرکت را در هر ثانیه پیش بینی کند و بهترین حرکت را برای خود برگزیند.

اطلاعات تکمیلی پیرامون ترمیناتور 4 (رستگاری)

با وجود این پیروزی و دیگر برتری های کامپیوتر نسبت به انسان، دانشمندان هنوز اطمینان زیادی به نرم افزارهای هوشمند ندارند و براین باورند که باید مطالعات بیشتری را روی این محصولات انجام داد. آنچه همه محققان جهان بر آن اتفاق نظر دارند برتری همه جانبه انسان نسبت به ماشین است و گفته می شود که هرچقدر هوشمندی در ماشین ها افزایش پیدا کند، بازهم نمی توانند جای انسان ها را بگیرند.

صحنه هایی از فیلم : ترمیناتور ۴ (رستگاری) Terminator 4 salvation

صحنه هایی از فیلم : ترمیناتور 4 (رستگاری) Terminator 4 salvation

صحنه هایی از فیلم : ترمیناتور 4 (رستگاری) Terminator 4 salvation

john connor

منبع : سایت لاویچ.کام / تحلیل گران سایت LOVEECH.COM

بحث پیرامون فیلم سینمایی ترمیناتور در انجمن نقد و بررسی فیلم

برای بیان نظرتان پیرامون فیلم سینمایی ترمیناتور ، کلیک کنید

۱+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *