تحلیل سریال ستایش (مجموعه تلویزیونی)

فهرست انجمن سینما و تلویزیون موشکافی و بررسی سریال ها تحلیل سریال ستایش (مجموعه تلویزیونی)

 • این جستار (تاپیک) 0 پاسخ 1 کاربر آخرین به روزرسانی در 8 ماه قبل توسط غزال. ((این موضوع 355 بار بازدید شده است .))
 • سازنده
  موضوع
 • #1394
  غزال
  • موضوعات: 6
  • پاسخ ها: 3
  • ارسال ها: 9

  ستایش مجموعه‌ای تلویزیونی در سه فصل به کارگردانی سعید سلطانی و به قلم سعید مطلبی است. به گفته کارگردان و بازیگران مجموعه، بانی و طراح این سریال ایرج قادری بوده‌است. البته در ساخت این سریال از فیلم واکنش پنجم اثر تهمینه میلانی اقتباس‌های فراوانی شده‌است.
  تولید فصل اول آن از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و سال ۱۳۹۰ پایان یافت، پخش آن از ۱۲ آذر ماه ۱۳۸۹ آغاز شد و در ۶ آبان ۱۳۹۰ به پایان رسید. تولید فصل دوم از سال ۱۳۹۱ آغاز شد و سال ۱۳۹۲ به پایان رسید، پخش سری دوم از ۲۷ دی ۱۳۹۲ آغاز گردید و در ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ به پایان رسید.
  تولید فصل سوم پس از ۵ سال در سال ۱۳۹۷ شروع و پایان همان سال تصویربرداریش به پایان رسید و از ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ تا ۷ آبان ۱۳۹۸ به روی آنتن شبکه سوم سیما رفت.

  فصل اول
  سریال ستایش، قصهٔ‌‌‌‌ دختر جوانی به نام ستایش را روایت می‌کند که برای نجات برادرش از خطری که در پی فرار او از خدمت سربازی وی را تهدید می‌کرد، به دوست برادر خود، طاهر فردوس، پناه برده و با تمهیداتی برادرش را راهی مرز می‌نماید. محمد برادر ستایش در مرز کشته شده و طاهر به زندان می‌افتد. در نهایت با رضایت خانوادهٔ محمد از زندان آزاد شده و از آنجائی که مجذوب و شیفتهٔ ستایش شده بود، علی‌رغم مخالفت خانوادهٔ خود و خانوادهٔ ستایش و با وجود میل باطنی ستایش، با او ازدواج نموده و صاحب دو فرزند دختر و پسر می‌شود. طاهر همسر ستایش در پی ماجرای حسادت همسر برادر خود (انیس، همسر صابر) که برادر بزرگتر او و در واقع پسر بزرگتر حشمت فردوس (پدر طاهر فردوس) به حساب می‌رفت، که مبنی بر علاقهٔ شدید پدر طاهر به او و با توجه به مال و ثروت زیاد او بود، متهم به حمل مواد مخدر گشته و پس از فرار از دست مأمورین در تصادفی به کما رفته، فوت می‌نماید. ستایش در فراق برادر، همسر و مادر خود و با توجه به وضعیت نامناسب پدر خود به زندگی با دو فرزندش همچنان ادامه داده و برای فرار از پدر شوهر خود، حشمت فردوس که به دنبال محمد می‌گشت تا به گفتهٔ خودش اسم وی را به یدک بکشد، آنها پس از فرار به شهرهای مختلف سر انجام به اکبر آباد، زادگاه پدر و مادرش و پیش پدربزرگ او، خان بهادر اکبر آبادی (جمشید مشایخی) می‌روند. اما در آنجا خان دوم ده، فتح‌الله خان گله داری (شهاب عسگری)از محمود پدر ستایش کینه دیرینه دارد. چندین سال قبل پدر ستایش در جوانی پسر کوچک فتح‌الله خان را به علت خواب آلودگی از تعزیه خان بهادر بیرون می‌کند و او در راه اسیر گرگ‌ها شده و کشته می‌شود. فتح‌الله خان با خود عهد بست که انتقام پسرش را از او بگیرد. پدر ستایش شبانه از خانه بیرون می‌رود و اتفاقی نوه فتح‌الله خان را نجات می‌دهد اما خودش طعمه گرگ‌ها شده و می‌میرد. محل جدید ستایش نیز برای فردوس توسط پلیس آشکار شده و او می‌خواهد به آنجا برود، اما قبل از رفتن سکته می‌کند و صابر را جای خود می‌فرستد، صابر که سودای اموال فردوس را دارد، به پلیس دروغ می‌گوید که آنها را نمی‌شناسد. پدربزرگ ستایش سند یک مغازه که هدیه عروسی پدرش بود را به او می‌دهد و ستایش با کمک او به آنجا پناه می‌برد… ادامه در فصل های بعدی

  فصل دوم
  در فصل دوم این مجموعه، ستایش با دو فرزند خود نازگل و محمد و با نام مستعار رودباری (بجای فردوس) و پس از گذشت ۲۲ سال از آن قضایا در منطقه‌ای در شمال کشور زندگی می‌کند و صاحب رستورانی محبوب در میان مردم است. پسر او محمد ماهی‌فروشی دارد و با موتور ماهی به خانه‌ها می‌برد. به‌صورت اتفاقی حشمت فردوس که با خانواده‌اش در شمال به ویلایشان آمده‌اند، از محمد ماهی می‌خرند و محمد هر بار با یک بهانه‌ای به آن خانه می‌رود، چون هم از نوهٔ حشمت فردوس خوشش آمده و می‌خواهد پیش وی کار کند تا به مقامی بالا برسد و ثروتمند شود. حشمت او را برای جاروکشی به محل کارش دعوت می‌کند و محمد راهی تهران می‌شود تا پیش او کار کند. از طرفی دیگر استاد دانشگاه نازگل از او خواستگاری می‌کند و از ستایش و نازگل می‌خواهد که به تهران نقل مکان کنند و عروسی را آنجا گرفته و ماندگار شوند. ستایش بعد از آمدن به تهران به منزل دوست قدیمی خود، عاطفه می‌رود. صابر، پسر حشمت فردوس نیز رام زنی به نام پری‌سیما که از طرف فردی ناشناس اجیر شده، می‌شود و با کمک او وکالت تمام اموال حشمت را با کلاهبرداری از او می‌گیرد. ستایش نیز توسط همسر عاطفه، دوست قدیمی خود می‌فهمد که اگر رضایت پدربزرگ نازگل یعنی حشمت فردوس نباشد عقد از لحاظ شرعی باطلست، و به دنبال حشمت فردوس می‌رود. از طرفی دیگر محمد که رانندهٔ حشمت است، دختران صابر را به میل خودشان پیش دوستان و خوشگذرانی‌هایشان می‌برد و محمد را تهدید می‌کنند که چیزی به پدربزرگشان نگوید، اما یک شب بعد از برگرداندن آن‌ها از مهمانی کسانی که به آن‌ها مواد داده بودند را کتک می‌زند، ولی با دروغ نوه‌های حشمت، حشمت در صدد اخراج اوست که ستایش برای گرفتن رضایت از حشمت فردوس برای عقد دخترش وارد دفتر او می‌شود و حشمت و محمد را در آنجا می‌بیند. سپس حشمت با دقت به ستایش نگاه می‌کند و او را می‌شناسد. رابطهٔ محمد و حشمت ادامه پیدا می‌کند و در همین اثنا، صابر، پسر بزرگ حشمت با تحریک همسر سومش پری‌سیما صفائی (برادرزادهٔ انیس) از وکالت‌نامهٔ حشمت سوء استفاده کرده، همهٔ اموال پدرش را به نام پری‌سیما می‌کند. حشمت نیز به همراه محمد مجبور به ترک خانه‌اش می‌شود.[۹]

  فصل سوم
  در فصل سوم، حشمت فردوس که به دنبال بازیابی اعتبار از دست رفته‌اش است، به واسطهٔ نوه‌اش، محمد، به ستایش نزدیک و در خانهٔ او ساکن می‌شود. صابر که از رفتارش با حشمت پشیمان است، با نقشهٔ پری‌سیما کشته می‌شود و پری‌سیما صاحب همهٔ اموال حشمت فردوس می‌گردد. انیس، توانائی تکلم خود را بازمی‌یابد و تهدیدی بزرگ برای پری‌سیما محسوب می‌شود. در همین گیر و دار، ستایش درگیر یک رابطهٔ عاطفی با پسر همسایه‌اش می‌شود. رابطه‌ای که مشکلات جدیدی را پیش رویش می‌گذارد. حشمت فردوس با همراهی نوه‌اش، محمد و همکاری زن باغداری به نام «خانوم بزرگ»، موفق می‌شود بخشی از سرمایه‌های از دست رفتهٔ خود را زنده کند. از طرفی نازگل، نوهٔ حشمت با همکاری شوهرش موفق می‌شود اسنادی برای ابطال وکالت‌نامهٔ حشمت فردوس به پسرش که موجب از دست رفتن اموالش شده‌است، بدست بیاورد. در همین اثنا، مهدی مظفری که به ستایش علاقه‌مند شده، از او خواستگاری می‌کند، اما در اتفاقی ناگهانی تصادف می‌کند. ستایش، پس از این تصادف تصمیم می‌گیرد به مهدی جواب مثبت بدهد. این تصمیم او با واکنش منفی اعضای خانواده همراه است. ستایش علی‌رغم مخالفت خانواده‌اش با مهدی مظفری ازدواج می‌کند. پری سیما که از موفقیت وکلای فردوس در ممانعت از فروش اموال وی با خبر می‌شود با همکاری راننده اش حمید، نقشه قتل حشمت فردوس را می‌کشد و برای این کار از زیور، زن دوم صابر کمک می‌گیرد. انیس، زن اول صابر که از نقشه پری سیما با خبر است، حشمت را از نقشه قتل مطلع می‌کند. اما حشمت باور نمی‌کند و به سر قرار می‌رود. زیور، حشمت را به یک کارخانه قدیمی می‌کشاند و حمید و همدستانش حشمت را دوره می‌کنند تا او را به قتل برسانند. در همین اثنی پلیس از راه می‌رسد و حمید، زیور و بقیه همدستانش را دستگیر می‌کند. پری سیما پس از تماس حمید و دریافت خبر دستگیریشان، به انیس حمله می‌کند تا او را خفه کند. برادر انیس با دیدن این صحنه سراسیمه، خود را به حیاط خانه می‌رساند و به سمت پری سیما شلیک می‌کند و او را به قتل می‌رساند. حشمت فردوس که حالا قاتلان پسرش را می‌شناسد، اعلام می‌کند شکایتی از کسی ندارد. پس از پایان این غائله، حشمت از ستایش درخواست کرد که برای او از خانم بزرگ خواستگاری کند. ستایش نیز به همراه محمد از خانم بزرگ خواستگاری می‌کنند. خانم بزرگ به شرط سپردن کارها به محمد و بازنشسته شدن حشمت و همچنین برگزاری مراسم عروسی، به حشمت جواب مثبت می‌دهد و با او ازدواج می‌کند. اموال حشمت با پیگیری نازگل و شوهرش باز پس گرفته می‌شود و ستایش و محمد ادارهٔ غرفهٔ میوهٔ فروشی حشمت فردوس را بر عهده می‌گیرند.

  بازیگران فصل اول
  داریوش ارجمند در نقش حشمت فردوس پدر صابر و طاهر، همسر عاطفه
  نرگس محمدی در نقش ستایش نادری
  محمود عزیزی در نقش محمود نادری پدر ستایش و محمد، همسر نرگس
  مهدی پاکدل در نقش طاهر فردوس پسر حشمت، برادر صابر، همسر ستایش
  سیما تیرانداز در نقش انیس صفایی، همسر صابر
  رامسین کبریتی در نقش صابر فردوس پسر حشمت، برادر بزرگ طاهر، همسر انیس
  جمشید مشایخی در نقش خان بهادر اکبرآبادی، پدربزرگ ستایش
  گوهر خیراندیش در نقش زعفرون باجی
  مهدی سلوکی در نقش محمد نادری پسر محمود، برادر ستایش
  شیوا خنیاگر در نقش عاطفه (عاطی) قاسمی مادر طاهر، همسر حشمت
  زهرا سعیدی در نقش نرگس، مادر ستایش و محمد
  کریم قربانی در نقش متصدی کارخانه
  رابعه اسکویی در نقش مریم، همسر قاسم
  نادر سلیمانی در نقش قاسم، کارگر حشمت
  مهوش وقاری در نقش ژاله
  پروین ملکی در نقش همسر کریم مشکین آبادی
  مختار سائقی در نقش شعبانی
  پروین میکده در نقش مریض بیمارستان
  مجید شهریاری در نقش فیاضی، بازپرس
  مهدی میامی در نقش غلامی
  قاسم زارع در نقش سرگرد ابراهیم جعفری
  ناصر گیتی جاه در نقش مش صفر
  محرم زینال‌زاده در نقش کریم مشکین آبادی، قاچاقچی
  مسعود ولدبیگی در نقش دکتر یوسف ملکی، وکیل حشمت فردوس
  سیامک اشعریون در نقش شمیرانی، قالی فروش
  فرحناز منافی ظاهر در نقش ملوک
  محمد عمرانی در نقش مش سبحان، برادر عزیز خانوم
  کاظم افرندنیا در نقش قاسم (اکبر بلنده)، دوست حشمت
  رضا ایرانمنش در نقش مهندس علیرضا رحمانی
  آزیتا لاچینی در نقش مادر مهندس
  شایسته ایرانی در نقش زیور
  امیر آتشانی در نقش فریدون کوچکی ساحلی
  قربان نجفی در نقش صفایی، برادر انیس و کارگر حشمت
  رضا آحادی در نقش فرامرز، کارگر حشمت
  نادر پیرزاده در نقش امره، قاچاقچی
  شیما بخشنده در نقش عاطفه، دوست صمیمی ستایش
  اتابک نادری در نقش سروان
  محسن افشار در نقش سروان
  اسماعیل سلطانیان در نقش حسن
  مریم بوبانی در نقش عزیز خانوم، خواهر مش سبحان
  محمدهادی قمیشی در نقش قاضی
  سپیده عنایتی در نقش عروس خان بهادر
  آهو کاظمی در نقش عروس خان بهادر
  زهرا خضرایی در نقش گل بانو، مادربزرگ ستایش
  محمدرضا نجفی در نقش کاک مراد
  جمال انوش در نقش بنگاه‌دار
  کریم بیانی در نقش محسن
  امیرعباس توفیقی در نقش استوار
  حمید جدیدی در نقش دایی صادق
  مجید امیری در نقش مأمور
  فرهاد متقی در نقش قاسمی

  بازیگران فصل دوم
  داریوش ارجمند در نقش حشمت فردوس پدر صابر، پدر شوهر ستایش، پدربزرگ رعنا، لیلا، نازگل و محمد
  نرگس محمدی در نقش ستایش نادری (ثنا رودباری) ، مادر محمد و نازگل
  مهدی سلوکی در نقش محمد فردوس (محمد رودباری)، پسر ستایش
  حدیث میرامینی در نقش نازگل فردوس (نازگل رودباری) دختر ستایش، خواهر محمد
  رامسین کبریتی در نقش صابر فردوس، پسر حشمت همسر انیس، زیور، پری سیما صفا
  سیما تیرانداز در نقش انیس صفایی، زن اول صابر
  امیرمحمد زند در نقش محسن، خواستگار نازگل
  فریبا نادری در نقش پری سیما صفایی همسر سوم صابر، دختر صفایی برادر زاده انیس
  قربان نجفی در نقش صفایی پدر پری سیما، برادر انیس
  سعید پیردوست در نقش سعید، پدر محسن
  آتش تقی پور در نقش حاج یوسف کریمی، دوست حشمت
  فرج‌الله گل سفیدی در نقش ماهی فروش
  شهناز شهبازی در نقش عاطفه، دوست صمیمی ستایش
  ساقی زینتی در نقش اخترالملوک، نظافتچی رستوران ستایش در قسمت آخر رئیس جدید رستوران
  صفا آقاجانی در نقش جهانتاج، مادر محسن
  کاظم افرندنیا در نقش اکبر، دوست حشمت
  مجید مشیری در نقش بازپرس
  حمیدرضا هدایتی در نقش دوست حشمت
  آتیه جاوید در نقش شوکت، کارگر رستوران ستایش
  امید علیمردانی در نقش رستم، پیشکار حشمت
  سیروس اسنقی در نقش مرتضی مشیری، همسر عاطفه
  صدرا سیدقاسمی در نقش علی مراد، دوست حشمت
  نرگس امینی در نقش زیور همسر دوم صابر، خدمتکار سابق خانه حشمت
  فریبا طالبی در نقش رعنا فردوس، دختر صابر
  نازلی رجب پور در نقش لیلا فردوس، دختر صابر
  سعیده رودبارکی در نقش دل آرام، دوست نازگل

  بازیگران فصل سوم
  داریوش ارجمند در نقش حشمت فردوس پدر صابر، پدر شوهر ستایش، پدربزرگ رعنا، لیلا، نازگل و محمد
  نرگس محمدی در نقش ستایش نادری، عروس حشمت مادر نازگل و محمد
  مهدی سلوکی در نقش محمد، پسر ستایش
  کیهان ملکی در نقش سامان، دوست مهدی
  سعید پیردوست در نقش سعید وحیدی، پدر محسن
  کمند امیرسلیمانی در نقش سارا، همسر حاج آقا بهبودی
  آتش تقی پور در نقش حاج یوسف کریمی، دوست حشمت
  امیرمحمد زند در نقش محسن وحیدی، شوهر نازگل
  محمدرضا داوودنژاد در نقش کمال یعقوبی، صاحب قهوه‌خانه دوست غلامی
  مهتاج نجومی در نقش خانوم مظفری، همسایه ستایش
  کریم قربانی در نقش فاضل کسمایی، طلب کار حشمت و باغدار
  اسدالله یکتا در نقش اسدالله، صاحب مسافرخانه
  رسول نجفیان در نقش برادر خانوم مظفری پدر آهو و خواستگار ستایش
  مریم خدارحمی در نقش آهو، برادرزاده خانوم مظفری
  اکرم محمدی در نقش خانوم بزرگ
  سیما تیرانداز در نقش انیس صفایی، همسر اول صابر خواهر صفایی
  فریبا نادری در نقش پری سیما صفایی همسر سوم صابر، دختر صفایی برادرزاده انیس
  لاله مرزبان در نقش نازگل فردوس، دختر ستایش
  بهزاد خداویسی در نقش سرگرد صداقت
  مهدی میامی در نقش غلام غلامی
  مجید شهریاری در نقش ابوخالد
  صفا آقاجانی در نقش جهانتاج، مادر محسن
  علی طالب لو در نقش مرادی، وکیل حشمت فردوس
  فرهاد جم در نقش حاج آقا بهبودی
  شهرام پوراسد در نقش مهدی مظفری، پسر خانوم مظفری
  علی میلانی در نقش علی آقا، سرایدار مسجد
  امید علیمردانی در نقش رستم، مدیر داخلی میوه و تره بار
  قربان نجفی در نقش صفایی، برادر انیس پدر پری سیما
  شهروز ابراهیمی در نقش فلاحتی، داماد خانوم بزرگ
  صدرا سیدقاسمی در نقش علی مراد، دوست حشمت
  نگار جوکار در نقش لیلا فردوس، دختر صابر
  مهرنوش ستاری در نقش رعنا فردوس، دختر صابر
  سینا شفیعی در نقش حمید صناداری، شاهد حشمت قاتل صابر و غلامی راننده پری سیما
  نرگس امینی در نقش زیور، همسر دوم و سابق صابر
  محمدهادی قمیشی در نقش قاضی

  0
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.